Forum www.niepelnosprawniztucholi.fora.pl Strona Główna


www.niepelnosprawniztucholi.fora.pl
Forum Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi, Warsztów Terapii Zajęciowej w Tucholi.
Odpowiedz do tematu
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji przyjęta bez poprawek
Maria Lewandowska



Dołączył: 08 Gru 2009
Posty: 322
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

[[color=cyan]b]Senacka komisja przyjęła bez poprawek nowelizację ustawy o rehabilitacji[/b]
Autor: PAP

Przyjęcie bez poprawek ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Ustawa zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, a niższe dla osób ze stopniem lekkim.

Zastrzeżenia do ustawy zgłosili związkowcy z OPZZ i Solidarności oraz pracodawcy.

Według przedstawicieli pracodawców ustawa doprowadzi do zwolnień pracowników z niepełnosprawnością. Ich zdaniem zdecydowana większość zatrudnionych, na których pobierają dofinansowanie, to osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności. Według danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy zatrudnionych jest obecnie 135 tys. osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, 116 tys. - w stopniu umiarkowanym oraz ponad 10 tys. - w stopniu ciężkim.

W przesłanym PAP stanowisku Pracodawcy RP napisali, że "ustawa zaprzepaszcza kilkuletni dorobek programu, który zachęcał pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych". "Autorzy ustawy chcą de facto zmniejszyć wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych o połowę w ciągu najbliższych dwóch lat. Będzie to oznaczać wzrost kosztów pracy osób niepełnosprawnych o ok. 30 proc." - podkreślili.

Przewodniczący komisji, Mieczysław Augustyn (PO), podkreślał, że także przed dwoma laty, przy nowelizacji obecnej ustawy, pracodawcy zapowiadali, że dojdzie do zwolnień 35 tys. osób, tymczasem w tym czasie liczba zatrudnionych niepełnosprawnych wzrosła o 68 tys. Podobne argumenty przedstawił także pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych, Jarosław Duda.

Renata Górna z OPZZ oceniła, że brak dofinansowania do zatrudnienia emerytów z niepełnosprawnością w stopniu lekkim jest dyskryminacją, i opowiedziała się za przywróceniem tego dofinansowania.

Natomiast Marian Sowiński z sekcji osób niewidomych NSZZ "Solidarność" proponował, by dzień pracy osób z niepełnosprawnością wynosił siedem godzin, a nie - jak zakłada ustawa - osiem.

Magdalena Janczewska (Pracodawcy RP) uznała ustawę za niedopracowaną i postulowała, by obowiązywała jedynie w roku 2011.

Senatorowie PO podkreślali, że ustawa powinna zostać przyjęta jak najszybciej, by zaczęła obowiązywać w nowym roku podatkowym. W trakcie dyskusji zgłoszono wniosek o przyjęcie projektu bez poprawek. Opowiedziało się za nim trzech senatorów, dwóch było przeciw.

Nowelizacja ustawy przewiduje, że dopłata do zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym ma wynosić 180 proc. najniższego wynagrodzenia. Osoby umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają otrzymać 100 proc., a z lekkim - 40 proc.

Kwoty te zwiększa się o 40 proc. w odniesieniu do osób cierpiących na choroby psychicznie, o zaburzonym rozwoju czy chorych na epilepsję.

Obecnie pracodawca otrzymuje dopłatę w wysokości odpowiednio 160 proc., 140 proc. i 60 proc. najniższego wynagrodzenia. Ustawa zalicza chorych na epilepsję do znacznego stopnia niepełnosprawności.

60 proc. środków z kwoty odprowadzanej przez pracownika na rehabilitację w zakładzie pracy trafiło do zakładowego funduszu, a do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - 40 proc. Kwoty, które nie zostaną wykorzystane przez zakłady na rehabilitację pracowników do 31 grudnia następnego roku, mają trafić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z nowelizacją zaostrzone zostaną także wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać te zakłady, w których pracownicy z niepełnosprawnością stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich zatrudnionych (w tym 20 proc. - ze znacznym stopniem niepelnosprawności). Obecnie przepisy wymagają zatrudnienia w takich zakładach 40 proc. niepełnosprawnych, w tym 10 proc. - w stopniu znacznym.

Nowelizacja przewiduje likwidację zwolnień z podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych dla zakładów pracy chronionej, a także zmianę redystrybucji podziału zwolnień z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (z 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacyjny i 10 proc. na PFRON do 50 proc. na fundusz zakładowy i 50 proc. na PFRON).
Data opublikowania dokumentu: 2010-11-03, 14.38
[/color]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Maria Lewandowska dnia Pią 15:15, 19 Lis 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Maria Lewandowska



Dołączył: 08 Gru 2009
Posty: 322
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o rehabilitacji
Autor: PAP

17 listopada Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych przewiduje, że dopłata do zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym ma wynosić 180 proc. najniższego wynagrodzenia, w stopniu umiarkowanym - 100 proc., a w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności - 40 proc. Obecnie pracodawca otrzymuje dopłatę w wysokości odpowiednio 160 proc., 140 proc. i 60 proc. najniższego wynagrodzenia. Ustawa zalicza chorych na epilepsję do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. w odniesieniu do osób z chorobami psychicznymi, o zaburzonym rozwoju i chorych na epilepsję.

Zgodnie z nowelizacją zaostrzone zostaną także wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać te zakłady, w których osoby z niepełnosprawnością stanowią co najmniej 50 proc. zatrudnionych pracowników (w tym 20 proc. - w stopniu znacznym). Obecnie przepisy wymagają zatrudnienia w takich placówkach 40 proc. osób niepełnosprawnych, w tym 10 proc. - w stopniu znacznym.

Nowelizacja przewiduje likwidację zwolnień z podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych dla zakładów pracy chronionej, a także zmianę redystrybucji podziału zwolnień z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (z 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacyjny i 10 proc. na PFRON do 50 proc. na fundusz zakładowy i 50 proc. na PFRON).

Przyjęta przez Senat nowelizacja budzi zastrzeżenia OPZZ. - Ustawa, której celem są oszczędności na dotacji na zatrudnianie niepełnosprawnych, uderzy zwłaszcza w osoby niepełnosprawne - powiedziała PAP Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca związku.

Przypomniała, że nowelizacja ogranicza dofinansowanie do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim i średnim. - Tymczasem na rynku pracy zatrudnionych jest 135 tys. osób z lekką niepełnosprawnością i 10 tys. ze znaczną - powiedziała. Dodała, że wiele osób ze znaczną niepełnosprawnością zatrudnionych jest w zakładach pracy chronionej.

OPZZ odniosło się krytycznie także do likwidacji dopłat dla osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim i umiarkowanym, którzy mają już prawo do emerytury, oraz wydłużenia czasu pracy dla osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z siedmiu do ośmiu godzin.

Taranowska zapowiedziała, że OPZZ podpisze przygotowywany przez partnerów społecznych z Komisji Trójstronnej apel do prezydenta o niepodpisywanie ustawy.

Nowelizację pozytywnie ocenił PKPP Lewiatan. - Popieramy tę ustawę, ponieważ różnicuje ona wsparcie dla osób niepełnosprawnych ze stopniem znacznym i ze stopniem lekkim - powiedział PAP ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasiewicz. - Dotychczas to wsparcie nie było specjalnie zróżnicowane - dodał.

- Osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym trudniej zorganizować pracę niż tej, która jest niepełnosprawna w stopniu lekkim - powiedział Mordasiewicz. Jego zdaniem należy też zrównać dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy.

Mordasiewicz pozytywnie ocenił także likwidację zwolnienia zakładów pracy chronionej od podatku od nieruchomości.
Data opublikowania dokumentu: 2010-11-18, 09.31


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Maria Lewandowska dnia Pią 15:14, 19 Lis 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji przyjęta bez poprawek
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu