Forum www.niepelnosprawniztucholi.fora.pl Strona Główna


www.niepelnosprawniztucholi.fora.pl
Forum Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi, Warsztów Terapii Zajęciowej w Tucholi.
Odpowiedz do tematu
Niewystarczająceprzepisy odnośnie ulgi rehabilitacyjnej
Maria Lewandowska



Dołączył: 08 Gru 2009
Posty: 322
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

RPO: przepisy dot. prawa do ulgi rehabilitacyjnej są niewystarczające
Autor: Beata Rędziak, Źródło: inf. własna

Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęła skarga matki niepełnosprawnego, niedowidzącego dziecka. Nie może ona skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu ponoszenia wydatków na opłacenie pomagającego mu przewodnika. Na związaną z tą kwestią wyraźną lukę w polskim prawodawstwie wskazuje RPO w swoim wystąpieniu do ministra finansów.

Matka niedowidzącego dziecka skarży się, że w świetle art. 26 ust. 7a pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może ona skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, przysługującej członkom rodziny posiadającym na swoim utrzymaniu osoby niepełnosprawne, dla których konieczne jest opłacanie przewodnika.

- Podkreślić należy jednak, iż w przypadku dzieci nie jest ustalany stopień niepełnosprawności, lecz - zgodnie z art. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 214, poz. 1407 ze zm.) - niepełnosprawność do ukończenia 16. roku życia. Konsekwencją obowiązujących uregulowań prawnych jest to, iż rodzice nie mają możliwości skorzystania z omawianej ulgi, przez co czują się dyskryminowani przez władze publiczne – zaznacza w swoim wystąpieniu do ministra finansów Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.

Powołuje się także na dotyczące tej kwestii wyjaśnienie ministra finansów [size=18]z marca br., które wskazuje, że opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi sprawują najczęściej rodzice. RPO ma jednak na ten temat odmienne zdanie.
- W moim przekonaniu założenie to nie jest w pełni trafne, albowiem z różnych przyczyn, np. konieczności wykonywania pracy zarobkowej lub własnej niepełnosprawności, rodzice nie zawsze mają możliwość sprawowania osobistej opieki nad niewidzącym dzieckiem. Nie można zatem wykluczyć istnienia bezwzględnej konieczności korzystania z pomocy przewodnika i ponoszenia związanych z tym kosztów – argumentuje RPO. Wskazuje również, że problem ten może w tym samym stopniu dotyczyć rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych ruchowo.

RPO podkreśla, że wszelkie możliwe formy wsparcia dla niepełnosprawnych małoletnich dzieci mają zapobiegać ich wykluczeniu społecznemu.

Lipowicz jednoznacznie formułuje cel swojego wystąpienia. - Zwracam się do Pana Ministra o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, a w szczególności o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej, która doprowadziłaby do zmiany obowiązujących regulacji prawnych dotyczących wprowadzenia ulgi rehabilitacyjnej z tytułu ponoszenia wydatków na opłacenie przewodników dla niewidomych małoletnich dzieci oraz z poważną niepełnosprawnością narządu ruchu – pisze RPO.

List RPO do ministra finansów Jacka Rostowskiego został wysłany 12 sierpnia br.
[/size]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Niewystarczająceprzepisy odnośnie ulgi rehabilitacyjnej
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu