Forum www.niepelnosprawniztucholi.fora.pl Strona Główna


www.niepelnosprawniztucholi.fora.pl
Forum Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi, Warsztów Terapii Zajęciowej w Tucholi.
Odpowiedz do tematu
Co się stanie z PFRON-em?
Maria Lewandowska



Dołączył: 08 Gru 2009
Posty: 322
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

size=18Co się stanie z PFRON-em?
Autor: Magdalena Gajda, fot. Piotr Stanisławski, Źródło: inf. własna

Środowisko osób z niepełnosprawnością obawia się, że Fundusz wkrótce zniknie. – Jako pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych jestem temu przeciwny. Mam nadzieję, że przekonam zarówno ministra Rostowskiego, jak i całe Ministerstwo Finansów do utrzymania PFRON w takim stanie prawnym, jaki jest dzisiaj – deklaruje minister Jarosław Duda.

Panie Ministrze, co się stanie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? Zgodnie z planami, w dotychczasowej formule prawnej PFRON ma działać tylko do końca tego roku. Potem, zgodnie z ustawą o finansach publicznych, ma zostać przekształcony w rachunek bankowy ministerstwa pracy i polityki społecznej. Osoby z niepełnosprawnością martwią się, że PFRON zniknie.

Jarosław Duda: Ja też się martwię, ale rozpoczęliśmy działania, aby temu zapobiec. Mamy dwie możliwości, które chcę omówić z ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Pierwszą z nich jest przygotowanie nowej ustawy dotyczącej działalności PFRON – tak, jak stało się to np. z Funduszem Ochrony Środowiska. To założenie utrzymujące PFRON na wiele lat w takiej konfiguracji prawnej, która jest obecnie. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby przedłużenie obecnego stanu prawnego PFRON o trzy lata, bo w 2014 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej mówiące o pomocy publicznej. Moglibyśmy wówczas powiązać działanie PFRON z tym rozporządzeniem. Ja, jako pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, jestem absolutnym przeciwnikiem takiej formuły działania PFRON, którą się proponuje od 2012 r. I mam nadzieję, że przekonam zarówno ministra Rostowskiego, jak i całe Ministerstwo Finansów do utrzymania PFRON w takim stanie prawnym, jaki jest dzisiaj. Kwestie działalności PFRON omówiliśmy z posłami z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz przewodniczącym Podkomisji Stałej ds. Osób Niepełnosprawnych. Omówiliśmy z nimi też mankamenty rozwiązania proponowanego dla PFRON od 2012r. Nowe usytuowanie PFRON-u, które teraz jest zapisane w ustawie o finansach publicznych, nie pozwala Funduszowi na realizowanie jego zadań wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym będziemy głównie motywować potrzebę utrzymania obecnego stanu prawnego PFRON.


Na zdjęciu: Jarosław Duda, fot. Piotr Stanisławski

Jaki jest stan realizacji prac nad ustawą o języku migowym?
Projekt ustawy jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Jest duży kłopot z tą ustawą. Chcę powiedzieć, że to jest moja największa bolączka. Nie chcę mówić jeszcze w tym momencie, że porażka, ale jest nam bardzo trudno pozyskać do tego projektu akceptację całego środowiska osób niesłyszących. Środowisko jest podzielone. A my z kolei mamy ograniczone możliwości finansowe. Możemy wydać na realizację tej ustawy ok. 8 mln zł, a nie 120 mln zł, jak chcieliby niektórzy. I dlatego albo uzyskamy porozumienie i ta ustawa przejdzie w tym roku, albo będziemy jeszcze nad nią pracować. Chciałbym bardzo, aby projekt ten został uchwalony jeszcze podczas kadencji obecnego Sejmu.




Co się stało z projektem ustawy antydyskryminacyjnej, którą złożyła Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością?
W oparciu o projekt przygotowany przez Koalicję, przygotowaliśmy własne założenia do projektu ustawy antydyskryminacyjnej. W trakcie prac, podczas uzgodnień pomiędzy poszczególnymi ministerstwami, a także ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością, otrzymaliśmy dużo uwag: i do założeń, i do samego już projektu ustawy (bo on też jest przygotowany), które uniemożliwiły poddanie go pod głosowanie w takiej formule, w jakiej jest. Wiele kwestii zawartych w tym projekcie zostało rozwiązanych w innych obszarach. Myślę tu o prawie budowlanym, prawie transportowym, o dostosowaniu prawa wyborczego do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wiele też spraw nam umknęło. I zbieranie ich na nowo napotkało ogromny opór wielu resortów - przede wszystkim Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Sprawiedliwości. Uważam, że teraz, w związku z wejściem w życie w 2014 r. rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego pomocy publicznej, potrzebna nam jest kompleksowa ustawa o osobach niepełnosprawnych, gdzie również zawarte będą treści z projektu ustawy antydyskryminacyjnej.[/size]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Maria Lewandowska dnia Czw 21:22, 17 Mar 2011, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Co się stanie z PFRON-em?
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu